Karjeras ziņas Nr.2/2024
Karjeras ziņu izdevums Nr.2/2024
3. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu vebināri karjeras atbalsta speciālistu kompetenču attīstībai
Rakstu sagatavoja: Euroguidance Latvija.
Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Euroguidance centru sadarbība un labās prakses apmaiņa notiek nepārtraukti ar mērķi uzlabot un padziļināt karjeras atbalsta speciālistu prasmes un zināšanas Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā. Šīs sadarbības ietvaros pastāvīgi tiek īstenota virkne pasākumu un kopīgu iniciatīvu, lai risinātu karjeras atbalsta speciālistu mainīgās vajadzības. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Euroguidance centri 2024.-2026. gada darba plāna ietvaros organizē bezmaksas vebināru ciklu angļu valodā "Career Guidance up North – join Euroguidance Webseminars on hot topics". Katra vebināra veidošanā galveno atbildību uzņēmās divu valstu Euroguidance centri, kas organizē vebinārus sadarbībā ar pārējo Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Euroguidance centriem. Vebināru mērķis ir pievērst uzmanību jaunajām tendencēm un inovatīvajai praksei karjeras atbalsta jomā. Katrā valstī tiek izplatīta informācija par plānotajiem vebināriem karjeras atbalsta speciālistu kopienai, izmantojot piemērotākos informācijas izplatīšanas kanālus. Latvijā informācija tiek sniegta visiem karjeras atbalsta speciālistiem izglītības sektorā, kā arī Latvijas karjeras attīstības atbalsta asociācijai (LKAAA) un Nodarbinātības valsts aģentūrai (NVA).
2024. gada rudens tiešsaistes nodarbību piedāvājumā bija divi vebināri:
- 16. oktobrī - vebinārs ”Karjeras attīstības atbalsta prakse sociālā taisnīguma iespēju skatījumā” (Career Development Practices from the Capabilities Perspective of Social Justice);
- 6. novembrī - vebinārs ”Mākslīgā intelekta pielietojums karjeras atbalstā” (How to use AI in career guidance).
Latvijas un Igaunijas Euroguidance centri organizēja 16. oktobra vebināru par karjeras attīstības atbalsta praksi sociālā taisnīguma iespēju skatījumā. Sociālā taisnīguma jēdziens ir dzirdēts, taču abstrakts jēdziens karjeras attīstības atbalsta kontekstā. Kanādas Lavalas Universitātes lektori France Picard, Michel Turcotte, Simon Viviers un Patricia Dionne iepazīstināja vebināra dalībniekus ar Nobela prēmijas laureāta, profesora Amartya Sen izstrādāto spēju modeli, lai veicinātu pārdomāt sociālā taisnīguma nozīmi katra indivīda realitātes kontekstā. Vebinārā tika pārrunāti jautājumi par praktiskiem soļiem, lai ievērotu sociālo taisnīgumu profesionālajā darbībā. Vebināra idejas iedvesma smelta no raksta franču valodā (sk. raksta tulkojumu angļu valodā), kas publicēts profesionālajā žurnālā Kanādas karjeras atbalsta speciālistiem. Oriģinālraksta avots: grāmata ”Karjeras teorijas un modeļi darbā: idejas praksei” (Career Theories and Models at Work: Ideas for Practice, CERIC 2019). Jāatzīmē, ka 2024. gadā izdota otra grāmata: "Practice Principles: Career Theories and Models at Work".
Vebināra "Karjeras attīstības atbalsta prakse sociālā taisnīguma iespēju skatījumā" (Career Development Practices from the Capabilities Perspective of Social Justice) ieraksts angļu valodā.
Savukārt Norvēģijas un Lietuvas Euroguidance centru piedāvātajā vebinārā par mākslīgā intelekta (MI) izmantošanas iespējām 6. novembrī karjeras atbalstā dalībniekiem bija iespēja noklausīties Apvienotās Karalistes karjeras atbalsta jomas pētnieka, datu zinātnieka un nozares godalgotā karjeras atbalsta tērzēšanas robota CareersChat līdzdibinātāja Dr Chris Percy un Norvēģijas Augstākās izglītības un prasmju direktorāta karjeras pakalpojumu nodaļas vadītāja Eirik Øvernes prezentācijas. Vebināra dalībnieki uzzināja par ģeneratīvā MI izmantošanu karjeras atbalstam augstākajā izglītībā Apvienotajā Karalistē, kā arī par MI izmantošanu karjeras atbalstā Norvēģijā. Tika apspriesti galvenie MI izmantošanas izaicinājumi un potenciālie ieguvumi, kā arī karjeras konsultantu pieredze darbā ar MI un tā uztvere. Vebināra dalībnieki uzzināja, kādas iespējas MI izmantošana paver karjeras atbalsta speciālistiem tuvākajā nākotnē. Vebināra idejas pamatā ir 2024. gada pētījums ”Large language models for careers provision in higher education” (Hughes, Percy, Tolond, 2024), ko finansēja Apvienotās Karalistes digitālā, datu un tehnoloģiju aģentūra JISC, kas fokusējas uz augstāko izglītību, pētniecību un inovāciju.
Vebināra "Mākslīgā intelekta pielietojums karjeras atbalstā" (How to use AI in career guidance) ieraksts angļu valodā.
Pateicoties pozitīvām vebināru dalībnieku atsauksmēm, tiem piesaistot starptautiskus pētniekus, vebināri karjeras atbalsta speciālistiem turpināsies arī 2025. gadā:
- 2025. gada 24. janvārī no 10:00 līdz 11:30 CET (Centrāleiropas laiks) – vebinārs ”Karjeras izglītība Ziemeļvalstīs” | Reģistrācijas saite vebināram |
Vebināru organizē Īslandes un Somijas Euroguidance centri. Šajā vebinārā tiks apspriesta karjeras izglītība Ziemeļvalstu skolās. Salīdzinājumā tiks akcentētas gan dažādas stiprās puses, gan izaicinājumi. Galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, ko mēs varam mācīties viens no otra. Seminārā būs iespēja noklausīties lektorus Outi Ruusuvirta un Sif Einarsdottir. Outi Ruusuvirta-Uuksulainen ir doktorante un projektu vadītāja Somijas Izglītības pētniecības institūtā Jiveskiles Universitātē. Viņas darbs ir bijis vērsts uz karjeras konsultanta profesijas profesionalizāciju. Savukārt Islandes Universitātes profesore karjeras atbalsta un kosultēšanas jomā Sif Einarsdóttir ir aktīva Ziemeļu un Baltijas valstu karjeras atbalsta speciālistu tīkla dalībniece. Savos pētījumos profesore fokusējas uz karjeras attīstību un jauniešu izvēles tematiku, pēdējā laikā vairāk pievēršoties optimālas karjeras attīstības atbalsta prakses tematikai. Vebināra idejas pamatā ir nesen tiešsaistes žurnālā ”Nordic Journal of Transitions, Careers and Guidance” publicētais raksts un informācija par karjeras izglītību Ziemeļvalstīs. Reģistrācija ir atvērta līdz 2025. gada 16. janvārim.
- 2025.gada 18. februārī no 15:00 līdz 16:15 CET (Centrāleiropas laiks) – vebinārs ”Piecas karjeras atbalsta vides ilgtspējas dimensijas” | Reģistrācijas saite vebināram |
Vebināru organizē Zviedrijas un Dānijas Euroguidance centri. Tā kā ilgtspēja (sustainability) kļūst par neatņemamu sastāvdaļu visās nozarēs, karjeras atbalsta speciālistiem ir nozīmīga loma, sagatavojot cilvēkus tādas karjeras izvēlei, kas pozitīvi ietekmē vidi. Šajā tīmekļseminārā tiks aplūkotas piecas karjeras atbalsta dimensijas, kas no vides viedokļa ir ilgtspējīgas. Lektore Miriam Dimsits diskutēs par atšķirību starp "zaļo" un "ilgtspējīgo" un sniegs ieskatu par karjeras atbalsta lomu vides ilgtspējas veicināšanā. Miriam Dimsits ir pieredzējusi pedagoģe un lektore VIA Universitātes koledžā ar plašu darba pieredzi karjeras attīstības atbalstā un izglītībā. Lektore arī līdzdarbojas ES pētniecības un attītības Erasmus+ projektā par ilgtspēju karjeras atbalstā un konsultēšanā (Green Guidance) palīdzot risināt ilgtspējas jautājumus vai citādi iesaistoties to īstenošanā. Lai sagatavotos vebināram, aicinām iepazīties ar lektores kā līdzautores rakstu angļu valodā ”Guidance and sustainability - promoting sustainable values in career guidance” (Dimsits, Košťalova, 2001), kas publicēts Čehijas karjeras atbalsta balvas godalgotā grāmatā “A Practitioner's Guide to Uncharted Waters of Career Counselling, a Critical Reflection Perspective” (EKS, 2021). Grāmatas tulkojums latviešu valodā “Karte speciālistiem karjeras konsultēšanas tumšo ūdeņu navigācijai – kritiskās refleksijas pieeja” elektroniski pieejams Euroguidance Latvija e-resursa - Karjeras bibliotēkas sadaļā “metodikas”. Raksts ”Karjeras konsultēšana un ilgtspēja – ilgtspējīgu vērtību veicināšana karjeras konsultēšanā” atrodams grāmatas latviešu valodas izdevuma 95.lpp.
2025. gadā Viļņā, Lietuvā, plānots turpināt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu izglītības portālu pārstāvju sadarbību, kas iesaistīti informācijas sniegšanā tiešsaistē par izglītības ieguves iespējām un karjeras attīstības atbalstu. Šīs kopīgi īstenotās iniciatīvas ir piemērs tam, kā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Euroguidance centru sadarbība ir vērsta uz karjeras atbalsta speciālistu sagatavotības stiprināšanu, lai orientētos arvien sarežģītākā un savstarpēji saistītākā pasaulē.